Okulun İlk Günü Tamam, Tadilatlara Devam!
Okulun İlk Günü Tamamlandı

Okulun İlk Günü Tamam, Tadilatlara Devam!

Okulun ilk gününü başarıyla tamamlayan öğrencilerin bir kısmı bu duruma sevinirken, bir kısmı her zaman olduğu gibi oldukça kötü yaklaşmaktadır. Okullar açıldı açılmasına fakat bu eğitim yuvalarındaki tadilat çalışmaları yine her sene gördüğümüzden alışkın olduğumuz gibi devam ediyor. Oldukça rahatsız edici bulunan bu probleme yıllardır çözüm getirilememesi de kafalarda ayrı bir soru işareti bırakıyor. Tekirdağ inşaat sektörünün devi Yatman İnşaat olarak mevcut (eğitime açık) okulları inceledik ve problemin kaynağının neye dayalı olduğunu çözümlemeye çalıştık. 

Ülkede çalışmalarına hat safhada disiplinsizlik ile devam eden şirketler, hizmet veren kurumlar neticesinde sonuçlar tam tahmin ettiğimiz gibi çıktı diyebiliriz. Özellikle yurt genelinde inşaat sektörü başta olmak üzere sıralanabilecek sektörler listesinde disiplinsizlik ve baştan savma olayları sıkça yaşanmaktadır. Bu durumdan eğitim kurumları dahi etkilenebilir düzeye gelmiş ve eksik özellikler neticesinde iş teslim tarihinin önemli miktarda artması gözleniyor. 

Okul Tadilatlarında İş Güvenliği

Bahsettiğimiz husus rahatsız edici olarak algılanmasa da aslında öğrencilerin, öğretmenlerin ve okul idaresinin şevkini kırmakla beraber yeni eğitim sezonuna tamamen hazır bir şekilde başlayamamasına neden oluyor. Sektöründe yetkin kişiler veya kurumlarca yürütüldüğü söylenen tadilat, revizyon çalışmaları gördüğümüz kadar ki bu tabirden kastımız işin yapılış sürecine tanık olmaktır; aksi olduğunu anlayabildiğimiz, anlayabildiğinizi düşünüyorum.

Eğitim kurumlarının tadilatları yapılırken bir diğer göz ardı edilen konuda inşaat işçisinin güvenliğidir. İş güvenliği sağlanmayan işçiler ağır koşullarda birleşince yaz aylarında oldukça fazla yıpranıyor, canlarının güvenliği tehlikeye sokuluyor. Ülkenin eğitim yuvalarında aksi öğretilen bilgiler, ibret verilir gibi çiğneniyor. Denetim aralıklarının neredeyse tedavülden kalktığı bu alanlar hem okul, hemde iş sahibi firmalar tarafından umursanmıyor. Oysa işin büyüğü - küçüğü olmamakla beraber insanın canı üstünde de kumar oynanmamalıdır. 

Sizden ricamız, değerli veliler olarak bu çalışma ortamlarında evlerine ekmek götürmeye çalışan işçileri desteklemeniz, arkalarında durmanızdır. Çapraz baskı altında kalan bu kimseler, çocuklarınızın daha iyi ortamlarda ders görebilmesi için çalışıyorlar. Duyarlılığı elden bırakmamakta her zaman fayda vardır. Lütfen görüşlerinizi bizimle paylaşmaktan kaçınmayın; hemen yorum yapın!

Yorumlar