Şantiye Şefinin Görevi Nedir?
Şantiye şefinin görevi nedir?

Şantiye Şefinin Görevi Nedir?

Şantiye Şefi her inşaat alanında bulunan kısım şefini ve saha mühendisini idare eden kişidir. Neredeyse tüm çalışanların yönetimini, işlerin zamanında ve doğru bir şekilde yürümesini sağlayan bu kişiler hakkediş, satın alma, kontrol ve denetim gibi süreçlerde de kendinden bir üst kadro ve yetkiye sahip kimselerle beraber çalışır. Sadece projenin şantiye alanında görevli olmayıp projenin dış disiplinleri ile de koordinasyon yürütmesi gibi ek görevleri de vardır. İnşaat alanında yapılacak tüm çalışmaların baş sorumlusu olan şantiye şeflerinin şartlar neticesiyle aslında omuzlarında ağır bir yük taşımaktadırlar.

Normal şartlarda projeler 5 milyon ₺'ye kadar orta ölçekli olarak değerlendirilir. Orta ölçekli projelerin kapsamı düşük olduğu için sahada ve ofiste bu projenin faaliyetinden sorumlu bir proje müdürü olmaz; şantiye şefleri yönetimi elinde tutar. Böylelikle diğer elemanlardan ek olarak şantiye şeflerinin hukuki sorumlulukları vardır. Başlıcaları: işin yapı ruhsatına uygun bir şekilde yapılması, iş güvenliğinin sağlanmasıdır. Bahsi geçen alanlarda çıkan tüm problemler şantiye şeflerinin sorumluluğunda olup işlerin ters gitmesi halinde ilk başvurulacak kişide odur. 

Yapı ruhsatı alınması ile başlayan sorumluluk süreci, yapı kullanım izninin gelmesi ile son bulmaktadır. Çevre çitlerinin (bariyerlerin) hazırlanıp ilk kazının başlamasından, geçici kabul aşamasına kadar tüm alanlarda baş sorumlu şantiye şefidir. İnşaat alanında şantiye şefinin bulunması temel gerekliliklerden birisidir.

Böylelikle bu konumuzun sonuna gelmiş olduk. İstekleriniz, önerileriniz ve güzel yorumlarınız için lütfen hemen aşağıda bulunan formu doldurarak bize gönderin! Yorumunuzu herkes görsün. Ayrıca Yeni Mezun Mühendis Nasıl İş Bulur? konumuza da göz atmayı unutmayın. Üniversiteden yeni mezun olan taze mühendislerin özellikle incelemesini istediğimiz bir konudur.

Yorumlar